Menu

Miejski Park and Ride już gotowy

Parking wielopoziomowy typu Park and Ride, na którym będzie można zostawić samochód i przesiąść się na komunikację publiczną zostanie otwarty w czerwcu. To pierwszy taki obiekt w Oświęcimiu. W połączeniu z nowym dworcem zupełnie zmienił wygląd ulicy Powstańców Śląskich i zaniedbanych terenów pokolejowych po dawnym hotelu Glob.

Inwestycja została zrealizowana przez samorząd miejski.

– Wprowadzamy w naszym mieście wiele nowoczesnych rozwiązań, które zmieniają wygląd miasta i ułatwiają nam codzienne życie. Park and Ride jest takim przykładem. To jeden z ciekawszych obiektów tego typu w Małopolsce, zarówno pod względem architektonicznym jak i funkcjonalnym – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Park nad Ride będzie pełnić funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic czy Czechowic - Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego.

– Dzisiaj największym problemem dla podróżujących kolejami jest zbyt długi czas przejazdu na trasie do Krakowa czy Katowic i dobrze się stało, że PKP rozpoczęło prace modernizacyjne linii kolejowych – uważa  prezydent.  – Kolej za kilka lat powinna stać się podstawowym środkiem transportu, a parking będzie odpowiednim miejscem, aby zostawić swój samochód i udać się w dalszą drogę do pracy czy na uczelnię pociągiem. Tak jak jest to przyjęte  w rozwiniętych krajach – dodaje.

Z Park and Ride przez pierwsze trzy miesiące będzie mógł skorzystać każdy, pobierając bezpłatny bilet testowy. Użytkownicy będą mogli zobaczyć jak wygląda i zapoznać się z zasadami jego funkcjonowania. Po tym okresie dostępny będzie dla osób posiadających bilety komunikacji publicznej.

Zarządcą parkingu jest Zarząd Budynków Mieszkalnych.

W 4 kondygnacyjnym budynku są miejsca postojowe dla 300 samochodów, rowerów, skuterów i motocykli. W obiekcie przygotowano także toalety. Są też biletomaty Małopolskich Kolei sfinansowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W planach jest rozszerzenie usług o innych przewoźników. Obiekt jest monitorowany.

Inwestycja ruszyła w 2018 roku. Obok budowy wielopoziomowego parkingu wiązała się z wyburzeniem zniszczonego i zaniedbanego hotelu Glob oraz częściową przebudową ulicy Powstańców Śląskich. Wartość prac wynosi ponad 20,6 mln zł, z czego 14,3 mln zł to dofinansowanie, które miasto pozyskało ze środków unijnych.

Źródło: UM Oświęcim

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.
Pamiętaj, nie jesteś tu sam. Jakość komentarza, świadczy o kulturze osobistej komentującego.

Powrót na górę
The most visited gambling websites in The UK