Menu

Żyjemy razem

„Żyjemy razem w różnorodnym świecie” - to tytuł projektu, realizowanego przez uczniów Samorządowego Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 2 w Chełmku z partnerem niemieckim Villą Lampe. Wszystko odbyło się w ramach konkursu o Polsko–Niemiecką Nagrodę Młodzieży, realizowanego przez Polsko–Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Poczdamie,. Motto przyświecające tym działaniom brzmi: „Razem w Europie. Jeden cel”

SZS-P nr 2 w Chełmku znalazł się w ścisłym finale konkursu, którego głównym celem jest zorganizowanie spotkań poświęconych zagadnieniom związanym z różnorodnością kulturową, religijną, światopoglądową i językową. Honorowy patronat nad tymi działaniami objęła Minister Edukacji Narodowej. 

Od 23 do 29 marca 2018 roku, na terenie Turyngii i Branderburgii, w Beinrode, Leinefelde–Worbis, Heilbad Heiligenstadt i Berlinie, młodzież realizowała projektowe zadania. W początkowej fazie były to zabawy integracyjne, które usprawniały komunikowanie się. Pokonywanie toru przeszkód i transportowanie piłeczki wymagało współpracy mieszanych grup. Ważnym produktem projektu będzie wspólnie przygotowany kalendarz ważnych dat dla każdego uczestnika. Wizyta była okazją dla uczniów do rozwijania swoich kompetencji językowych. 

Trzydniowy pobyt w Berlinie pozwolił na poznanie historii stolicy Niemiec, oglądnięcie ważnych zabytków: Bramy Brandenburskiej, Reichstagu, Uniwersytetu Humbolta. Dużo czasu poświęcono na zwiedzanie Bundestagu i zapoznanie się z charakterem pracy niemieckich posłów i urzędu kanclerskiego. W podsumowaniu projektu ustalono, że różnorodność (Vielfalt) kultur, poglądów, religii, zwyczajów i obyczajów jest bogactwem z którego należy umiejętnie korzystać. Przytoczony został przykład Unii Europejskiej, która tak właśnie funkcjonuje. „Dzielmy się tym, co dobre. Poprawiajmy to, co złe. Przełamujmy stereotypy. Walczmy z ksenofobią” – to projektowe przesłanie płynące z  serc i umysłów młodych ludzi. 

Wyjazd do Turyngii był także okazją do odwiedzenia partnerskiego miasta. Współpraca Gminy Chełmek z Leinefelde – Worbis trwa od 2007 roku. Burmistrz Dirk Moll, podczas spotkania z uczestnikami projektu, scharakteryzował podlegający mu samorząd i zaprosił wszystkich uczestników projektu do skorzystania z nowoczesnej pływalni, którą licznie odwiedziliśmy, aby się zrelaksować i odpocząć. 

Rozstrzygniecie konkursu o Polsko - Niemiecką Nagrodę Młodzieży nastąpi w styczniu 2019 roku. Obie strony zwycięskiego projektu otrzymają nagrodę finansową po 3000 euro. Mamy nadzieję, że będzie to nasz projekt, choć sam udział w finale jest już dużym sukcesem. 

Ze strony polskiej w projekcie uczestniczyło 21 osób. Opiekę merytoryczną sprawowali: Ewa Pilch, Renata Księżarczyk i Marek Idzik. Projekt uzyskał dofinansowanie z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Poczdamie.

 Marek Idzik – Dyrektor SZS-P nr 2 w Chełmku

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.
Pamiętaj, nie jesteś tu sam. Jakość komentarza, świadczy o kulturze osobistej komentującego.

Powrót na górę
The most visited gambling websites in The UK