Menu

Witajcie w Osloss

W pierwszy weekend września przedstawiciele Gminy Oświęcim odwiedzili Osloss – miejscowość w Dolnej Saksonii w Niemczech – żeby potwierdzić wolę zawarcia partnerstwa między naszymi samorządami. W przyszłości ułatwi ono współpracę społeczności i bezpośrednie relacje mieszkańców.

W skład delegacji, która przybyła na miejsce w piątek, 1 września, weszli wójt Albert Bartosz, ekodoradca w Urzędzie Gminy Żelisława Noworyta, sołtys Stawów Monowskich Arkadiusz Kuwik i Ryszard Jurzak-Płoszczyca reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną. Już przy wjeździe do Osloss czekała miła niespodzianka: tablica z herbem Gminy Oświęcim i polskim napisem "Serdecznie witamy".

Burmistrz Axel Passeier zaprosił przedstawicieli naszego samorządu na uroczystą kolację, podczas której porównywano doświadczenia i specyfikę obu gmin. Rozmawiano także o problemach, dążeniach i możliwościach mieszkańców obu regionów.

Wójt Albert Bartosz poruszył kwestię potrzeby współpracy pomiędzy narodami, pomimo trudnej przeszłości naszych krajów. Wskazał jak ważne są kontakty lokalne, których nie jest w stanie zastąpić jedynie wielka polityka, a które mogą zaowocować wieloma ciekawymi i korzystnymi dla obu gmin projektami. Jak stwierdził, niezależnie od tego, jak wyglądają relacje między nami na szczeblu międzypaństwowym, ważne jest to, co możemy osiągnąć w bezpośrednich i osobistych kontaktach.

Drugiego dnia delegacja wzięła udział w tradycyjnym corocznym pikniku pod nazwą "Śniadanie Mieszkańców". W jego programie są m.in. atrakcje dla dzieci, występ lokalnego chóru i uhonorowanie zasłużonych mieszkańców.

Najważniejszym formalnym akcentem wyjazdu do Niemiec było podpisanie listu
intencyjnego oraz dokonanie wpisu w "Złotej Księdze" Osloss potwierdzającego wolę współpracy i zawiązania w przyszłości partnerstwa przez nasze miejscowości. Jak zgodnie stwierdziły obie strony, pomoże ono zacieśnić współpracę ludzi niezależnie od granic państwowych. Posłuży nawiązaniu bezpośrednich relacji, jak również rozwojowi obu społeczności, a także ułatwi wymianę kulturalną, gospodarczą i
informacyjną.

Wójt Albert Bartosz udzielił także wywiadu dla lokalnej prasy. "Śniadanie Mieszkańców" stało się okazją, żeby poznać gospodarzy, wśród których byli zarówno rdzenni mieszkańcy Osloss, jak i pracujący w tej miejscowości Polacy.

Wieczorem miało miejsce uroczyste spotkanie z radnymi Osloss: Manuelą Tappenbeck, Andreą Sammann, Melanie Jung, Michaelem Schoke i Nielsem Dieckmannem. Przedstawiciele obu samorządów ponownie zadeklarowali chęć dalszej współpracy i tworzenia projektów mających na celu osiągnięcie korzyści dla mieszkańców. Wójt Albert Bartosz zaprosił przedstawicieli Osloss do rewizyty podczas przyszłorocznych Dni Gminy Oświęcim, które odbędą się 9 i 10 czerwca 2018 roku w Porębie Wielkiej, a także zachęcił do odwiedzin podczas sezonu dożynkowego.Zdjęcia: Żelisława Noworyta

Źródło: Gmina Oświęcim

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.
Pamiętaj, nie jesteś tu sam. Jakość komentarza, świadczy o kulturze osobistej komentującego.

Powrót na górę
The most visited gambling websites in The UK