Menu

Uwaga! Zły piec

Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

W przyszłym roku zakończy się realizacja projektu, w którym mieszkańcy gminy Oświęcim mogą otrzymać dotację do wymiany starego pieca na nowoczesny kocioł węglowy. Żeby móc wziąć dofinansowanie, trzeba zacząć je załatwiać teraz, jeszcze w tym miesiącu. Jesienią będzie zbyt późno i szansa na kilka tysięcy złotych przepadnie.

Tylko w tym projekcie mieszkańcy gminy Oświęcim mogą wziąć dotację do wymiany pieca na kocioł węglowy. Aktualnie nie ma żadnych oznak ani zapowiedzi programów, które otwierałyby podobne możliwości. Obecny projekt to jedyna okazja, żeby wziąć dofinansowanie do wymiany starego, "bezklasowego" pieca na nowoczesny kocioł na ekogroszek.

Mieszkańcy, którzy w ramach tego projektu zawierają umowy  w bieżącym roku, podjęli pierwsze kroki w 2017 roku. Formalności są czasochłonne, bo składa się na nie kilka czynności. Ale dopełniając ich, można zyskać dofinansowanie do 8 tys. zł, więc warto się postarać.

Właściciel nieruchomości musi wypełnić stosowną ankietę i złożyć ją w Urzędzie Gminy. Tym samym zgłasza swój budynek do oceny energetycznej. Pozwala ona ustalić, czy wymiana pieca w danym budynku kwalifikuje się do programu, ewentualnie jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dotację.

Na tym etapie właściciel nieruchomości wciąż nie jest zobowiązany do żadnych działań ani tym bardziej wydatków. Dopiero znając ocenę energetyczną i wiedząc, co z niej wynika, może podjąć decyzję o zawarciu umowy z Gminą. I dopiero mając podpisaną umowę, może kupić i zamontować nowy kocioł – w przeciwnym razie nie otrzyma dotacji.

W opisane wyżej czynności zaangażowane są Urząd Gminy i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dotyczą one wielu mieszkańców, z których każdy ma nieco inne potrzeby, oczekiwania i możliwości. W związku z tym niezmiernie trudno jest ująć wszystkie te działania w precyzyjny harmonogram. Ale jedno jest pewne: nie sposób pozałatwiać tych spraw w kilka miesięcy.

Dlatego każdy, kto zamierza w przyszłym roku wymienić stary piec na nowoczesny kocioł węglowy i liczy na dotację, powinien, nie zwlekając – jeszcze w tym miesiącu – powiadomić o tym Urząd Gminy. Wszelkich informacji udziela ekodoradca – ul. Zamkowa 12 w Oświęcimiu, pokój nr 26, nr tel.: 33 844 95 66, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: Gmina Oświęcim

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.
Pamiętaj, nie jesteś tu sam. Jakość komentarza, świadczy o kulturze osobistej komentującego.

Powrót na górę
The most visited gambling websites in The UK