Menu

Modernizacja magazynów

Prawie 350 obozowych pasiaków, które nosili więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, a także 250 tałesów, ubrania cywilne i ubranka dziecięce należące do ofiar obozu, przede wszystkim deportowanych na zagładę Żydów, zostaną przeniesione do zmodernizowanego magazynu na tkaniny. Projekt finansowany były przez Fundację Auschwitz-Birkenau.

– Do chwili obecnej odzież obozowa przechowywana była poskładana w pudłach, a tałesy nawijane były na wałki o małej średnicy zamontowane w drewnianych szafach. Utrzymywanie takiej sytuacji mogło powodować uszkodzenia i wpływać wymiernie na pogorszenie stanu zachowania tkanin. Dlatego w 2014 r. rozpoczęliśmy prace, których celem było stworzenie nowych magazynów na tkaniny, a jego najważniejszą częścią było wykonanie specjalistycznych szaf do przechowywania tkanin, spełniających wszystkie wymogi konserwatorskie – powiedziała Magdalena Emilewicz-Pióro, konserwator, zastępca kierownika Zbiorów Muzeum.

 

Specjalistyczne szafy są zamykane, lekkie i bezpieczne, wykonane z materiałów trudnozapalnych oraz takich, które nie wchodzą w reakcje z obiektami zabytkowymi. – W szafach zastosowano bardzo różne systemy do przechowywania tkanin tj. wałki, szuflady, półki. Wykonano je z myślą o konkretnym rodzaju obiektów, który będzie przechowywany. Dzięki temu będziemy w stanie zminimalizować procesy destrukcyjne tych bardzo wrażliwych obiektów – dodała Hanna Kubik prowadząca projekt ze strony Muzeum.

Źródło: Muzeum Auschwitz

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.
Pamiętaj, nie jesteś tu sam. Jakość komentarza, świadczy o kulturze osobistej komentującego.

Powrót na górę
The most visited gambling websites in The UK