Menu

Pozytywny wizerunek miasta

Przeciwdziałanie rasizmowi oraz ksenofobii, promowanie postaw obywatelskich wśród młodych ludzi oraz organizowanie wyjątkowych wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych – m.in. za te działania Centrum Żydowskie w Oświęcimiu otrzymało Laur Biznesu. Nagroda ta trafiła do oświęcimskiej fundacji także za bycie ważnym impulsem dla rozwoju branży turystycznej w mieście.

Cieszę się, że w tym roku zauważono nie tylko działalność największych oświęcimskich firm, ale także niewielkiej organizacji pozarządowej jaką jest Centrum Żydowskie w Oświęcimiu – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor placówki. – Nasza fundacja działa już od niemal 18 lat przy placu Skarbka, a w organizowanych przez nas wydarzeniach co roku bierze udział coraz więcej odwiedzających z całego świata, jak i mieszkańców naszego miasta oraz okolicy – dodaje Kuncewicz.


Wyjątkowe warsztaty, ciekawe wydarzenia i… doskonała kawa
 

Ważną częścią działalności fundacji jest edukacja antydyskryminacyjna, a w innowacyjnych programach organizowanych przez centrum, zaledwie w ostatnich miesiącach brali udział nie tylko polscy nauczyciele, uczniowie, ale nawet policjanci z odległej Islandii. Turyści z całego świata licznie odwiedzają także jedyną zachowaną w mieście synagogę Chewra Lomdej Misznajot oraz działające przy niej Muzeum Żydowskie. Mogą dowiedzieć się tam więcej na temat historii oświęcimskiej społeczności żydowskiej, której początki sięgają pierwszej połowy XVI wieku. 

To jednak nie wszystko – fundacja, która została wyróżniona nagrodą, prowadzi także kawiarnię Café Bergson. Mieści się ona w odrestaurowanym domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera. To właśnie w niej organizowane są m.in. bezpłatne warsztaty dla dzieci (chociażby na tematy związane z ochroną środowiska czy o charakterze patriotycznym), spektakle czy ciekawe koncerty. 

Kawiarnia, która powstała cztery lata temu w kompletnie zniszczonym domu Szymona Klugera – dzięki wysiłkowi wielu osób – jest dziś doceniana nie tylko w Oświęcimiu, ale także poza granicami kraju. Niedawno odwiedził ją amerykański dziennikarz Jason Huffnagle z Barista Magazine – pisma dla miłośników dobrej kawy. - Przemierza on właśnie Europę w poszukiwaniu najlepszych kawiarni Starego Kontynentu. Jedzenie, wyborna kawa oraz wyjątkowa misja Café Bergson tak go zachwyciły, że umieścił nas na liście zaledwie trzech wybranych przez niego miejsc w Polsce południowej– dodaje Kuncewicz.

Co przemawia za tym, aby także mieszkańcy udali się do niej na pyszną kawę czy chrupiące bajgle? Cały dochód z jej działalności jest przeznaczany na edukację antydyskryminacyjną czy organizację wydarzeń kulturalnych.


Więcej informacji: www.ajcf.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.
Pamiętaj, nie jesteś tu sam. Jakość komentarza, świadczy o kulturze osobistej komentującego.

Powrót na górę
The most visited gambling websites in The UK