Menu

Podziemny schron

„Podziemny schron”, pierwszy z filmów dokumentalnych zrealizowany w ramach cyklu „Ucieczki przez druty” otrzymał złoty medal w kategorii „Docudrama” na prestiżowym międzynarodowym konkursie New York Film Festivals and TV Awards 2018. Reżyserem obrazu jest nominowany do Oskara w 2005 r. Andrzej Celiński, producentem Bartosz Klinik, a narratorem - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński.

 „Podziemny schron” opowiada o losach ucieczki więźniów: Kazimierza Andrysika (nr obozowy 89), Zdzisława Michalaka (nr 180), Ryszarda Kordka (nr 10291) oraz Józefa Papugi (nr 12049). W połowie lipca 1944 r. uciekli oni z terenu obozu Auschwitz II-Birkenau. Najpierw ukrywali się oni w przygotowanym wcześniej bunkrze wykonanym na terenie budowy odcinka BIII. Po wydostaniu się ze strefy przyobozowej spotkali się z łącznikiem, który przeprowadził ich do holownika „Piast” zacumowanego na Wiśle w okolicy Gromca k. Oświęcimia. Polska załoga holownika ukryła zbiegów w specjalnym schowku i przewiozła ich do portu Dąbie pod Krakowem. Następnie uciekinierzy dostali się do Nowego Korczyna, skąd przedostali się do oddziału Armii Krajowej. 

– Film ten ukazuje bardzo ciekawie przygotowaną ucieczkę z Auschwitz II-Birkenau grupy polskich więźniów politycznych, zrealizowaną dzięki pomocy i zaangażowaniu funkcjonującego w okolicach obozu zbrojnego ruchu oporu. To dla nas bardzo ważne, że dokument fabularyzowany właśnie o tej tematyce znalazł uznanie w oczach międzynarodowego jury tego nowojorskiego festiwalu – powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński. 

– Jest to pierwszy film z całej planowanej serii o ucieczkach z Auschwitz. Tak ważne międzynarodowe wyróżnienie dla filmu pokazuje, że cały cykl może stanowić ważny głos w zachowaniu pamięci o odwadze uciekinierów obozowych, którzy nieśli w świat wiedzę o dramacie rozgrywającym się wewnątrz obozu – dodał. 

Producentem filmu jest K Film. Obraz powstał w koprodukcji Telewizji Polskiej S.A., Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego i MFX Film Studio. Film dofinansowano m.in. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Źródło: RP Muzeum Auschwitz

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.
Pamiętaj, nie jesteś tu sam. Jakość komentarza, świadczy o kulturze osobistej komentującego.

Powrót na górę
The most visited gambling websites in The UK