Menu

Nagroda polsko - niemiecka dla MDSM

Fot. oswiecimsummercamp.blogsport.eu Fot. oswiecimsummercamp.blogsport.eu

Dziś w Berlinie, podczas rozpoczynającego się tam XVII Forum Polsko-Niemieckiego wielka uroczystość. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Zamek Trebnitz - Centrum Edukacji i Spotkań, odbiorą polsko-niemieckie nagrody 2014 przyznawane szczególnie zasłużonym dla stosunków obu tych krajów.

Forum Polsko-Niemieckie powołane w 1976 r.oku stanowi płaszczyznę dialogu elit politycznych i społecznych. W cyklicznie odbywających się spotkaniach uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów. W tym roku tematem przewodnim jest przyszłość europejskiej polityki wschodniej.

Nagroda jest przyznawana osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju stosunków polsko - niemieckich. Po raz pierwszy wręczono ją 21 lat temu. W gronie dotychczasowych laureatów są m.in. Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Skubiszewski, Andrzej Szczypiorski, Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Hans-Gert Pöttering.

Tegorocznego laureata ze strony polskiej - Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu - zgłosił do nagrody Marek Sowa, marszałek Małopolski. To ośrodek edukacyjny zlokalizowany pomiędzy centrum Oświęcimia a byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym Auschwitz. Celem MDSM jest rozszerzanie wiedzy o nazizmie i jego konsekwencjach we współczesnym świecie, przede wszystkim poprzez rozmowy pomiędzy ludźmi różnych grup etniczno-kulturowych - Niemców i Polaków, Chrześcijan i Żydów.

Drugi laureat nagrody - Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań - jest placówką edukacyjną o profilu polityczno-kulturalnym, która główny nacisk swojej działalności kładzie na międzynarodowe projekty wymian, głównie z Polską i krajami Europy Wschodniej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Szybki kontakt

Zauważyłeś coś, o czym warto napisać?
Skontaktuj się z nami:
Tel.:501 436 214